Máte radi estetiku a radi pracujete kreatívne? Prečítajte si nasledovný článok a dozviete sa viac o celkovom vzhľade rastlín. Uvidíte že kombinácie trvaliek sú limitované iba hranicami vašej fantázie.
Čo je habitus ?
Habitus rastliny je popisnou kategóriou, ktorá sa v minulosti pri trvalkách riešila len výnimočne. Často sme sa s ňou mohli stretnúť najmä u drevín, kde je potrebné presnejšie definovanie ako jednotlivý taxon vyplní priestor. V zjednodušenej definícií môžeme habitus vysvetliť, ako charakter rastu trvaliek, ktorý určuje vzťah medzi šírkou a výškou rastliny.
V popisoch na našej stránke najčastejšie nájdete habitus:
- vzpriamený - (väčšina vyšších vertikálne rastúcich trvaliek kde výška rastliny je výrazne väčšia ako ich šírka, Liatris, Echinacea, Kniphofia, Veronica)
- pôdopokryvný - (druhy rastúce pri zemi vytvárajúce súvislý pokryv, Ajuga, Thymus, Leptinella, Sagina)
- vankúšovitý - (väčšina nízkych skalničiek, ktoré sa neplazia ale tvoria kompaktné vankúšiky Armeria, Saxifraga, Sempervivum, Draba)
- kompaktný - (stredne vysoké trvalky, ktoré rastú približne v rovnakom pomere do šírky i výšky, Hosta, Brunnera, Heuchera)
S rastúcim trendom zmiešaných trvalkových záhonov naberá definovanie a uvedomenie si správneho habitu na významne. Pre docielenie dokonalej kompozície je potrebné uvedomiť si ďalšie dôležité popisné vlastnosti, ktoré vytvárajú celkový dojem. To najmä textúra a štruktúra.
Textúra je daná tvarom a veľkosťou povrchových častíc v rovine povrchu. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nasledovným delením na textúru
- veľmi jemnú (Thalictrum, Gypsophylla, Thymus)
- jemnú (Aster, Dicentra, Epimedium)
- strednú (Heuchera, Rudbeckia, Geranium)
- hrubú (Bergenia, Hosta, Brunnera)
- veľmi hrubú (Ligularia, Rodgersia, Alcea)
Štruktúra je definovaná usporiadaním častíc v priestore. Je to v podstate konštrukčné riešenie rastlín dané smerom rastu, vetví, stoniek a kvetných bylí. U trvaliek poznáme nasledovné základné tipy štruktúr:
- vertikálna (Calamagrostis x acutiflora)
- diagonálna (Echinacea purpurea)
- horizontálna (Vinca minor)
- mierne previsnutá (Dicentra spectabilis)
- previsnutá (Carex pendula)
- silne pokrútená (Juncus effusus 'Spiralis')
- indiferentá (Geranium sanguineum)