
Pravé a nepravé čučoriedky - drobné ovocie, ktoré poslúži zdraviu a zároveň skrášli panorámu záhrady.
Táto modroplodá nádielka vitamínov je známym drobným ovocím v úžitkových záhradách. Stredne vysoký listnatý opadavý ker, ktorého modré bobuľky môžu dosiahnuť veľkosť viac ako 20 mm. Reč je o čučoriedke kanadskej (lat.Vaccinium corymbosum).
Pravá čučoriedka kanadská je krásna ako ker a poteší svojou užitočnosťou aj ako dôležitý zdroj vitamínov a antioxidantov.
Blahodárne účinky čerstvých čučoriedok
Čučoriedky dokážu zaplodiť po 3 rokoch 5 a viac kilogramami modrých šťavnatých bobúľ na jeden ker. Odporúčaná konzumácia čučoriedok na človeka počas roka je 1,5 až 2 kg. Sú výnimočne zdravé, bohaté na kyselinu listovú a pantoténovú, vitamíny A, B1, B2, B6, C, E, K a obsahujú minerálne látky ako vápnik, železo, zinok, fosfor, horčík.
Výrazná farebnosť šupky napovedá, že je bohatá na antokyány a má antioxidačné účinky. Konzumáciou bobúľ sa posilňuje pamäť, znižuje úroveň stresu (toto máme overené:)), zlepšuje sa zrak a spomaľuje sa proces starnutia. Okrem toho majú antiseptické účinky, teda pôsobia protizápalovo, napríklad, pri problémoch s močovými cestami. Plody Vaccinium corymbosum zásobujú krvný obeh dôležitými prvkami a čistia krv. Konzumovať čučoriedky sa odporúča ľuďom trpiacim dnou, reumatizmom alebo cukrovkou.
Dovolím si trochu poézie…... “Kto jedáva čučoriedku, nebude mať krv už riedku!”
Nepravé čučoriedky - čo to je?
Mnohokrát sa stáva, že sa stretneme s pojmom nepravé čučoriedky. Sú to všetky krovité rastliny s čiernymi/modrými oválnymi alebo guľatými bobuľami, ktoré tak začala laická verejnosť pomenovávať.
Za nepravé čučoriedky sú považované:
Zemolez kamčatský, kamčatská čučoriedka (Lonicera kamtschatica)
2. Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia)
3. Ľuľok guinejský (Solanum nigrum var. guieense) - pozor, tepelne neupravený je jedovatý
Nepravé čučoriedky nie sú náročné na kyslý substrát. Muchovníky a zemolezy zaplodia veľmi skoro už na začiatku leta. Po nich úspešne nastupuje sezóna čučoriedok kanadských - bobuľky tak môžeme zbierať takmer celú záhradnú sezónu.
Pravé čučoriedky - borůvky - blueberries

Pravé čučoriedky si vyžadujú 5 základných úkonov, aby bolo ich pestovanie úspešné:
1. správne zvolené slnečné stanovište
2. správne kyslé pH pôdy (s hodnotou 3,2 - 4,2)
3. správne namiešaný substrát a ním je vysoký podiel organickej zložky a piesku v zemine, mulč z ihličia alebo kôry
4. vyšší počet sadeníc čučoriedok vedľa seba: prepelenie zväčšuje ročný výnos
5. ochranu dozrievajúcich plodov pred náletmi vtáctva
Stručný návod na výsadbu čučoriedok
Jednoduchý návod na výsadbu čučoriedky kanadskej v bežnej (neutrálnej alebo zásaditej) pôde pozostáva z nasledujúcich krokov:
vykopanie výsadbovej jamy v priemere a hĺbke 45-50 cm
doplnenie štrku/piesku na dno jamy (v prípade ťažkej ílovitej pôdy)
vysypanie substrátu na kyslomilné rastliny (s podielom humusu, organických látok a piesku)
mulčovanie okolia koreňa biologickým mulčom (nie štrkom ani kameňmi)
pravidelne zalievať v prvých týždňoch
pravidelne okysľovať pH pôdy prípravkami na to určenými
Možno si položiť otázku, či nie je jednoduchšie čučoriedky vysadiť do nádoby, kvetináča, kde sa kyslosť pH nemá kam rozptýliť. Toto drobné ovocie svoju “nespokojnosť” s kvalitou pôdy vie dať najavo žltnutím listov - a to je spoľahlivá pripomienka, že niečo nie je v poriadku!
Čučoriedky sú samoopelivé/čiastočne samoopelivé rastliny, ktoré násobne zvýšia úrodnosť, ak sa vysadí 2 a viac jedincov vedľa seba (napr. 'Bluecrop', 'Patriot' , 'Chandler'..)
Skôr dozrievajú odrody 'Patriot', 'Duke', 'Chanticleer', 'Denise Blue', 'Spartan',
nasledujú stredne skoré odrody 'Chandler', 'Bluecrop', 'Bluegold', 'Toro' a záveru leta dá “modrú bodku” čučoriedka 'Rubel' a 'Eliot'.
Kvalitu tohtoročných čučoriedok a chuť bobuliek na našej pestovateľskej ploche chodíme kontrolovať s pravidelnou degustáciou. Nálety vtáctva u nás nemajú šancu!
Aké top odrody ponúkajú Slovenské Trvalky?
Čučoriedky Duke, Chandler a Toro – ideálna kombinácia do záhrady
Čučoriedky (Vaccinium corymbosum) patria medzi najobľúbenejšie ovocné kríky v záhradách. Pri správnom výbere odrôd si môžeme užívať úrodu postupne od začiatku leta až do jesene. Tri skvelé odrody, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, sú Duke, Chandler a Toro.
Čučoriedka Duke – skorá úroda a spoľahlivosť
-
doba dozrievania: koniec júna – začiatok júla
-
výška kríka: 1,2 – 1,5 m
-
charakteristika: Duke je jednou z najskorších odrôd veľkoplodých čučoriedok, má pevné, stredne veľké až veľké plody s osviežujúcou sladkokyslou chuťou, rastie vzpriamene a je odolný voči neskorým jarným mrazom
Čučoriedka Chandler – gigantické plody a dlhá úroda
-
doba dozrievania: júl – august
-
výška kríka: 1,2 – 1,6 m
-
charakteristika: Chandler je známa ako odroda s najväčšími plodmi– dosahujú priemer až 2 cm, okrem veľkosti poteší aj dlhou dobou dozrievania, čo znamená, že si na jej čučoriedkach môžeme pochutnať postupne počas niekoľkých týždňov
Čučoriedka Toro – bohatá úroda a výnimočná chuť
-
doba dozrievania: polovica júla
-
výška kríka: 1,5 – 2 m
-
charakteristika: Toro sa vyznačuje bohatými strapcami veľkých, šťavnatých a sladkých bobúľ, je stredne skorá, preto ju možno kombinovať s odrodou Duke na predĺženie plodenia v záhrade, má silný rast a husté olistenie, takže okrem plodov slúži aj ako okrasný prvok/ker v záhrade
Ideálna kombinácia a výsadba
Spomínané tri odrody spolu vytvárajú ideálnu kombináciu:
Duke poskytne prvé čučoriedky už začiatkom leta. Toro preberá štafetu a prináša veľké množstvo sladkých plodov v polovici júla.
Chandler predlžuje sezónu až do augusta vďaka dlhému obdobiu dozrievania.
Vysádzať ich môžeme spoločne v rade alebo do skupín, pričom odporúčaná vzdialenosť medzi rastlinami je 1 – 1,5 metra. Všetky odrody vyžadujú kyslú pôdu (pH 4,0 – 5,5) a dostatok vlahy.
Aké rastliny vysadiť k čučoriedkam?
Čučoriedky rastú najlepšie v kyslej pôde s dobrou priepustnosťou. Vhodnými "spolubývajúcimi" k čučoriedkam sú preto:
- brusnica (Vaccinium vitis-idaea) – nízky ker, ktorý vytvára peknú pôdopokryvnú vrstvu a prináša chutné plody
- kľukva veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon) – výborná na doplnenie úrody bobuľovín
- okrasné azalky a rododendrony (Rhododendron sp.) – okrasné kyslomilné kríky, ktoré vytvoria krásnu kombináciu s čučoriedkami
- okrasné vresy a vresovce (Calluna vulgaris, Erica sp.) – pomáhajú udržiavať kyslé prostredie pôdy a kvitnú v rôznych obdobiach roka
- ihličnatá borovica horská (Pinus mugo) – jej ihličie prirodzene okysľuje pôdu, čím prospieva čučoriedkam
Kombinácia čučoriedok s vymenovanými krami nielen záhradu skrášli, ale zároveň pomôže vytvoriť ideálne podmienky pre ich rast.
Ďakujem šarmantnej asistentke Aďke, ktorá sa po dlhom prehováraní podujala na tzv. " Fotenie v čučoriedkach ".
-Hanka (Trvalka) Mandáková-